“Televizyon Cumhuriyeti” Sahnede

AKSAM (Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği) Tiyatro Topluluğu olarak ikinci sezonumuzda üçüncü oyunumuz olan Televizyon Cumhuriyeti ile yine tiyatroseverlerin karşısında olacağız.

Hatırlayacağınız gibi 2015 yılında oluşturulan AKSAM Tiyatro, aynı yıl içinde Orhan Asena’nın kara komedisi ÖÇ ve Dimitri Psathas’ın politik komedisi YALANCI ARANIYOR olmak üzere iki oyunla Afyonkarahisarlı izleyicilerin karşısına çıkmıştı. Geçtiğimiz sezon 7 temsil gerçekleştirilerek 2 bini aşkın izleyiciye ulaşıldı.

Bu sezon yine iki oyun hedefiyle yola çıkan AKSAM Tiyatro, sezonun ilk oyunu Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun yazdığı Televizyon Cumhuriyeti ile sahnede olacak.

Televizyon Cumhuriyeti; aktüel boyutuyla öne çıkan, her yaş ve her türlü sosyal, ekonomik ve kültürel kesime hitap edebilen komedi türünde bir oyun. Televizyon izleyicisinin yakından tanıdığı yarışma, haber, eğlence gibi programları sahneye taşıyor. İşlenen konularda yer yer seyirciyi gülme ile acıma arasına sıkıştıran unsurlarıyla kara komedi özelliklerini de barındırıyor. İzlerken herkesin hem kendine dönük hem de toplumsal bağlamda eleştirel bir süreç yaşamasına sebep oluyor.

Oyunun tercih edilmesindeki en büyük etmenlerden biri; sahneden izleyiciye toplumsal bir mesaj vermeyi ilke edinmiş bir ekip olarak, televizyon izleme oranının yüksek olduğu ve popüler kültürün toplumsal ve kültürel yapıya yön verdiği ülkemizde bu oyunun ayrı bir öneminin olması ve mesajları komedi unsuruyla eğlenceli ama düşünmeye zorlayarak sunmasıdır. Bunun haricinde dekor, kostüm, aksesuar gibi sahneleme gereçlerinin gerçekçi sahne tasarımından ziyade, simgesel araçlarla uygulanabilirliği ve bir dernek tiyatrosu olarak bizlere maliyet kolaylığı sağlaması etkili sebeplerden biri oldu.

Oyunun dramaturgi ve sahneleme açısından açık bir yapı sunması, yaratı ve yoruma çok açık olmasının yanı sıra, metin üzerinde gerek oyuncu kadrosu ve teknik anlamda zorunluluktan, gerekse sahneden izleyiciye aktarmak istediklerimiz bakımından birtakım değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Böylesi bir oyunu yazması ve bizlere istekle sahneleme fırsatı sunduğundan dolayı yazara çok teşekkür ederken, değişikliklerden dolayı şimdiden yüksek hoşgörüsüne sığınıyoruz.

Elbette bir oyunun sahnelenmesi özellikle bizler gibi asıl meslekleri farklı olan ve bu işi gönüllülük esasına dayalı olarak yapan topluluklar için kolay olmuyor. Bu sebeple oyunun değerli Afyonkarahisar izleyicisiyle buluşmasını sağlayan Sayın İbrahim Alimoğlu ve Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği’nin değerli çalışanlarını ve elbette ki gerek ailesinden, gerekse işinden, okulundan zaman ayırarak, her ne kadar amatör de olsalar profesyonel bir disiplinle çalışan ekibimdeki her bir oyuncuyu ayrı ayrı tebrik ediyor, kendilerine teşekkürü borç biliyorum.

Siz sevgili tiyatroseverlere yalnızca salonu doldurmak ve bu emek ürününü izlemek kalıyor. Çünkü tek beklentimiz ve bizleri mutlu edecek yegâne şey sizlerin alkışları. Saygılar, selamlar.

Oyunun Künyesi:

Yazar: ALİ CÜNEYD KILCIOĞLU
Yönetmen: SEYHUN SERTAN
Yönetmen Yrd: ONUR YALÇIN
Sahne Amiri: FARUK KILINÇ
Dekor & Aksesuar: ONUR YALÇIN-FARUK KILINÇ
Kondüvit: H.İBRAHİM DAVRAN
Sinevizyon: BATU MEDYA
Fotoğraflar & Afiş Tasarım: ERAY YILMAZ

Oyuncular: MEHMET YETERE, ZEHRA BAĞDIR, FULYA COŞGUN, ONUR YALÇIN, ZAFER SEÇME, NAZMİYE ER, ALTAR YENİKALE, NİLÜFER ÜZENGİ, ALİ İHSAN CANITEZ, FARUK KILINÇ, ORHAN BAYRAKÇEKEN, YASİN UYANIK

Yer: Hattat Ahmet Karahisari Kültür Merkezi
Oyun Tarihleri: 19 Mart Prömiyer, 27 Mart, 9 Nisan, 16 Nisan
Saat: 19:30

televizyon-cumhuriyeti-fuaye__

 

Basında yer alan diğer haberler:

[catlist name=medya-haber]

Sitede yer alan diğer haberler:

[catlist name=site-haber]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir