Sanatta Dayanışmanın Somutlaşmış Bir Örneği: “Onlar”

Bornova ve Karşıya sahneleri şu sıralar çok anlamlı bir projenin gerçekleşmesine şahitlik ediyor/edecek.

Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği (KETİB)‘ne üye altı ayrı tiyatro yönetmeninin bir araya gelerek gerçekleştirdiği ortak bir proje bu.

Aslında yazının esas konusundan önce bu projeye zemin hazırlayan Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği’nden bahsetmekte fayda var. KETİB, 2014 yılında yaklaşık kırkbeş tiyatronun birlikte hareket etmek amacıyla bir araya gelerek ilk toplantısını Karşıyaka’da yapan ve giderek büyümeye devam eden bir oluşum. Oluşumun fikirsel temeli ve şu an bulunduğu yer için KETİB Başkanı Metin Güler‘in ifadelerine yer vermek istiyorum;

“Hepimiz aynı mesleği yapıyor olmanın dışında, hepimiz aynı sancıyı yaşıyoruz. Neden birlikte hareket etmiyoruz? Aynı sancıyı yaşayan, aynı beklentiyle hareket eden dostlar bir araya gelince madem birlikteyiz, daha güçlü olalım diye düşündük. Hatta ilk sloganımız da ‘Birlikteysek Güçlüyüz’ olmuştu. İki yıl içerisinde gerek bölgemizde gerekse de ülkedeki tiyatro hareketleri içinde beklediğimizden daha iyi bir yol izledik diye düşünüyorum. Tiyatrolar arasında bir dayanışma sağlamak amacıyla bir araya geldik ve farklı projeler ürettik. Geçtiğimiz yaz bir tiyatro kampı düzenledik. Tiyatrolar arası dekor ve kostüm dayanışması içerisindeyiz. Bence en önemlisi aynı dili konuşuyor ve birbirimize destek oluyoruz.”

Birlik hakkında Bornova Belediyesi Şehir Tiyatroları Yönetmeni Ant Aksan ise düşüncelerini şu sözlerle ifade ediyor;

“Biz tiyatrocular ülkedeki tiyatro anlamındaki örgütsüzlükten kaynaklı olarak pek birbirimizden haberdar değilizdir. Son iki senede biz sekiz toplantı yaptık ve bunların her biri en az üç gün zaman geçirdiğimiz büyük toplaşmalardı. Dolayısıyla birbirimizi tanıma şansımız oldu, temas etmeye, ön yargılarımızdan kurtulmaya ve birbirimize güvenmeye başladık. Başlangıç için bu çok önemli bir adım ve bunu daha ileriye taşıyabilmek için de ortak yapabileceğimiz projeler neler olabilir bunu düşünmeye başladık. Tiyatro toplumdaki iletişim kanallarını açan en dinamik sanat dalıdır. Hem kendi etiğiyle beraber bir şey söylemek açısından hem de bunu anlatma yollarını araştırmak açısından çok önemlidir. Birliğimizin başardığı en önemli şey önce birbirimizle iletişim kurabilmek oldu.”

KETİB, geçen bu iki yıllık süre içerisinde birliğe üye tiyatrolar arasında dayanışma adına çaba sarf eden ve bunu daha da ileri taşıyabilmenin arayışında olan bir oluşum. Evet tiyatro için en az bir oyuncu ve bir seyirci gerekiyor ama her şey bununla bitmiyor. İzleyiciye daha kaliteli işler sunabilmek adına dekor, kostüm, aksesuar, ışık ve başka teknik gerekliliklere ihtiyaç hissedilebiliyor. Eğer amacına ulaşabilirse, KETİB’in özellikle amatör tiyatroların zaman zaman karşılamakta çok zorlandığı bu gereksinimler için adeta bir can suyu olacağını düşünüyorum. Bunlardan daha farklı olarak oyuncu alış verişi gibi önemli bir destek/dayanışma düşüncesi de söz konusu. KETİB işte bu güzel düşüncelerin ürünü. Bana göre en önemli ve bana en çok heyecan veren ve kimilerinin belki de farkında dahi olmadan gerçekleştirecekleri misyon ise; söz konusu paylaşımlardan ziyade düşünsel paylaşımlar olacaktır. Geçtiğimiz yaz Urla’da düzenlenen ve profesyonel/amatör yaklaşık 150 tiyatro emekçisinin bulunduğu tiyatro kampına katılma şansını yakalamıştım. Orada birçok insanla tanıştım, değerli dostlar edindim. Düşünün; tiyatro alanında akademisyen, yazar, yönetmen, oyuncu, öğrenci gibi kişilerin, bu işi profesyonel anlamda yapanlar ile asıl mesleği memur, müşavir, doktor, işçi, emekli, ev hanımı gibi çok farklı sosyo-kültürel kesimlerden ve yediden yetmişe her yaştan tiyatroya gönül verenlerin bir araya geldiği bir ortam. Kampın ihtiyaçlar anlamında belki birçok eksiği vardı ancak oradaki deneyim emin olun her şeye değdi diyebilirim. Ortak paydası tiyatro olan bu zengin çeşitliliğin yaratacağı sinerji ve zihinlerde uyandıracakları, bu birliğin üyelerine sağlayacağı en büyük kazanç olacaktır diye düşünüyorum.

İşte “ONLAR”; Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği’nin, birlik, beraberlik ve dayanışma temelli çalışmalarının en yeni ürünü. Yola çıkıldığında birlikte oyun çıkarma fikri belki hiç yokken, şu anda altı farklı tiyatro yönetmeni bir araya gelerek ve yine içlerinden birinin yönetmenliğinde “ONLAR”ı sahneye taşıdılar.

“Onlar”; Turgut Özakman‘ın “Duvarların Ötesi” (ki benim de 96/97 sezonunda oynadığım ve çok beğendiğim bir oyundur) isimli oyunundan uyarlanan, cezaevinden kaçan dört mahkum ve rehin aldıkları bir öğretmeni konu alan interaktifleştirilmiş bir oyun. Değişik bir kurgu ve oyun içinde yaratılan farklı düzlemler ile seyirciye sunuluyor. Oyunla ilgili olarak Metin Güler bakın ne söylüyor;

“Bırakın birlikte bir oyun çıkarmayı, yönetmenler birbirlerinin oyunlarına da genelde eleştirmek için gider. Bizim camiada böyle bir hastalık da vardır. Art niyet değildir bu ama meslek hastalığıdır. Biz bunu nasıl yıkarız, iyi niyetimizi nasıl somutlaştırırız diye düşündük. Bunun neticesinde birlikte bir oyun çıkarmaya karar verdik. Peki oyunu kim yönetecek? Biz birbirimize güvenmiyor muyuz, yine bizden biri yapsın o zaman dedik. Bizim öğrenciliğimizi kim çeker, kim bize katlanır? Sağolsun Ant hocam kriz yönetiminde iyidir, hocalık kompleksimizi bir kenara bırakarak kendimizi ona teslim ettik. Ciddi zevkli ve önemli bir süreçten geçerek bir oyun çalışmaya başladık. Sağolsun bizim haylazlıklarımıza göz yumarak bizi çalıştırdı ve bu yalnız Kıyı Ege değil, Türk Tiyatrosu adına da güzel bir sonuç. Çünkü yalnızca hocaların oyuncu olduğu ve yine kendi arkadaşlarından birinin oyuna yönetmenlik yaptığı proje çok nadirdir. Ayrı yolları, ayrı bakış açıları ve ayrı modülleri olan hocalar bir araya geldik ve sırf dayanışma adına bir hikaye oluşturduk. Dayanışmamız, dostluğumuz ve sunduğumuz koşulsuz emek iyi bir örneğe dönüşecekse ne mutlu bizlere. Çünkü tiyatronun gerçek ve samimi birlikteliklere ihtiyacı var. Çünkü birlikteysek güçlüyüz.”

“Onlar” oyunu için Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu, Menemen Belediye Tiyatrosu, Güzelbahçe Belediye Tiyatrosu, Narlıdere Umut Tiyatrosu, Buca Seskem Tiyatro’nun yönetmenlerinin bir araya geldiği projenin provaları Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi’nde gerçekleşti. Yaklaşık dört ay süren provalar neticesinde oyun 14 Kasım’da Bornova’da prömiyer yaptı. Karşıyaka seyircisiyle de buluşacak olan oyun, sonrasında birliğe üye ekiplerin ev sahipliğinde turneye çıkacak.

“ONLAR” sizi bekliyor…

 

Oyunun Künyesi:

Eser: Duvarların Ötesi / Turgut Özakman
Uyarlayan/Yöneten: Ant Aksan
Yönetmen Yardımcısı: İmran Azat Günseli
Proje Koordinatörü: Metin Güler
Işık Uygulama: Aytunga Atatoprak
Asistanlar: Ecem Gümüşsu, Eylül Bilge Uçak, Gülçin Düzova, Oğulcan Türkmen

Oyuncular: Ali Soner Günüç, Metin Güler, Orhan Demir, Selin Akın Yardımoğlu, Zekeriya Hocalar

1 thought on “Sanatta Dayanışmanın Somutlaşmış Bir Örneği: “Onlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir