Sanal dindarlar

facebook_profillerSosyal medya birçoğumuz için hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hepimizin bildiği başlıca sosyal medya sitelerinden Facebook’ta hesabı olmayan kimse yok gibi. Kişilerin adeta sanal ortamdaki kimliği haline geldi desek yanlış olmaz. Bunun yanında Twitter, Instagram gibi sosyal medya araçlarının kullanıcısı hiç de azımsanacak boyutta değil.

Elbette teknolojiyi kullanmak, nimetlerinden faydalanmak doğal ve gerekli olanı. Ancak ne yönde kullanacağımız, hangi amaca hizmet edeceğimiz ise bizim tercihimiz. Acı olan gerçek şu ki; bilip bilmeden rastgele yapılan paylaşımlar düşünceyi değersizleştirdiği gibi, gelişigüzel yapılan dini paylaşımlar ise maneviyatımızı değersizleştiriyor.

Uzun uzadıya yok sosyal medya şöyle, yok hayatımıza etkileri böyle, bik bik bik filan diyecek değilim. Lafım gerçekten inanan ve inandığını paylaşanlara değil. Ancak insanların kendi kişiliklerinden farklı ikinci bir sanal kişilik üreterek bunu pazarlamaya çalışmaları da kendilerini kandırma çabasından başka bir şey değil. Üzücü olanı ise dini değerleri acımasızca kullanarak kendi iğrenç kişiliklerine alet ediyor oluşları.

Bu sanal kişilik mütemadiyen dindar olduğunu duyurma merakı içindedir. Elbette dindar değildir, iyi bir din taciridir, yani dinci dediğimiz kişiliktir. Durmadan Facebook’ta dua paylaşır, Twitter’dan ayet sallar, her cuma günü bir kabe, cami, minare artık ne bulursa bir fotoğraf koyar. Dindar olan insan işin maneviyatında olan insandır, inancını yaşamaya bakar. Bunlarsa dini kullanır, pazarlamaya, satmaya kalkar. Bunun üstünden rant elde etmeye çalışır.

Sabah akşam karı-kız muhabbeti yapan, onun bunun karısına kızına bok atan, sokaktan geçen karşı cinse salyalarını akıtarak iç geçiren, muhtelif sitelerde seks sohbeti yapan, dedikodu, fitne, fesat, yalan, dolan ne ararsan hepsine fazlasıyla sahip olan, ikiyüzlülükte, riyakarlıkta sınır tanımayan, abdest alıp cami avlusunda cuma namazına girmek üzereyken hala kul hakkı yeme peşindeki bu insanlar facebook profillerine bakınca sanırsınız evliya. Dinle alakası olmayan, İslami referanslara göre yaşamaktan çok uzakta ve hatta gerek sözleri, gerek eylemleriyle din düşmanlığı yapan bu insanların sanal ortamda kendilerini dindar gösterme çabaları sanal dindarlıktan başka şey değil.

Hepimiz kimin ne olduğunu az çok biliyoruz. Her sakallı hacı değil, her türbanlı namuslu değil, gördüğün topuklu da kevaşe değil. Ama yine de bazı şeyler hiç eskimiyor, hala işe yarıyor ki kullanılmaya devam ediliyor. Kimisi arkasını dayadığı teşkilata bakın ben sizi en güzel şekilde temsil ediyorum mesajı verme derdinde, kimisi alacağı terfiyi verecek makamlara yaranma derdinde, kimisi kendi kirli kişiliğini, pisliklerini tam tersi paylaşımlarla kapatma derdinde. Hepimiz birbirimizi kandırmaya devam edelim. Birileri de o pisliğin mübarek paylaşımlarını beğenip paylaşmaya devam etsin.

Sahte müslümanlar türetip, insanların sanal alemde kendilerinden çok farklı sanal kişilikler üreterek rant peşinde koşmalarına vesile olan, dini bu kadar ucuzlatıp beş para etmez kirli kişiliklerin elinde oyuncak eden, bütün bunlara zemin sağlayıp fırsat veren en yüksek rütbeli kişiden adını sanını bilemediğimiz etkili yetkili herkeslere kadar hepsine selam olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir