Nasıl da kıydın be vicdansız!

Nasıl da kıydın?! Hiç mi için sızlamadı? Ne tür bir vahşet varmış senin içinde!… Kim olduğunu bilmiyorum ama öyle tahmin ediyorum ki muhakkak seni tanıyorum. Senin beni tanıdığına da kesinlikle eminim. Buradan yazıyorum ki bir şekilde denk gelir okursun da bir insan olduğunu, eğer varsa bir vicdan sahibi olduğunu hatırlarsın.

Kalkamıyor ayağa, kımıldayamıyor bile. Soğuktan tir tir titriyor ama kendini kuytu bir yere taşıyamıyor. Gelen geçene korkulu gözlerle “bana bunu neden yaptınız” der gibi bakıyor. Aç. Aç ama verilen yiyeceğe bile uzanamıyor. Uzanmak istiyor ama acılarından hareket edemiyor. Bir yiyeceğe, bir de verenin yüzüne bakıyor sadece.

Ne istedin kimseye bir kötülüğü dokunmayan masum hayvandan. Neyle vurdun, nasıl kırdın köpeğin bacaklarını. Nasıl da için elverdi onu o hale getirmeye. O hale getirip hiçbir şey hissetmeden ölüme terk etmeye. Ama yok! Hissetmişsindir. Gurur duymuşsundur kendinle. Güçlüsün değil mi? Belki yiyecek verir umuduyla biraz peşine takıldı, sen de haddini bildirdin o haddini bilmeze. Değil mi! Yok, yok. O kadar da masum değildi canım. Sen ilgilenmeyince hayvan sesini duyurabilmek için havladı belki de. Sana nasıl havlayabilir. Sen misin havlayan dedin ve gereğini yaptın.

Çok mu mutlu oldun? İçin rahat etti mi? O hayvan sabaha kadar acı içinde kıvranıp inlerken sen başını yastığa koyup nasıl da rahatça uyuyabildin? Allah’a inanıyor musun? Eğer bir parça inancın varsa hesap günü hesaba çekileceğini de bilirsin.

“Kim bir canlıyı/hayvanı, bir kuşu haksız yere öldürürse, kıyamet günü ondan şikâyetçi olacaktır. (Kenzu’l-Ummal, h. no: 39968)

“Kim boş yere bir serçe kuşunu öldürürse, kuş kıyamet günü onu Allah’a şikayet edecek ve şöyle diyecektir: ‘Ya Rabbi! Şu adam beni (yemek gibi) bir menfaat için değil, (sırf eğlence olsun diye) boş yere beni öldürdü.” (Nesâî, Dahaya 42; Kenzu’l-Ummal, h. no: 39971)

“Allah dilediğini rahmetine sokar. Zalimlere ise, acıklı bir azap hazırlamıştır.” (Kur’an 76:31)

İstersen inançsız ol, ateistim de. Yazdığın ayetler, hadisler hava gazı geliyor de. Ama insan olduğunu hatırla be kardeşim. İnsan olmak diğer bütün canlılar üzerinde tahakküm kurmak değildir. Bir parça vicdan, merhamet sahibi bir insansan, biraz onurun varsa, diğer canlıların da en az senin kadar yaşamaya hakkı olduğunu bil! Yok bu yazdıklarım sana hiç dokunmadıysa, hiçbir şey hissetmediysen, dilerim aynısını sen de yaşa!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir