Halk Cephesi’nden fuhuş linçi

2014-07-19 sosyalist cepheMemlekette sağ sol kavramları birbirine girmiş durumda zaten. Daha çok yakınlarda, en son yapılan yerel seçimlerde tekbirler eşliğinde CHP oylarını AKP’den koruyan MHP’lilere şahit oldu bu ülke. Millet olarak nasıl bir konjonktürden, nasıl bir siyasi/psikolojik süreçten geçtiğimizin en çarpıcı göstergesiydi belki de.

Yazının başlığındaki hadise de; kendilerini sol görüşlü olarak tanımlayan bir grubun gerçekleştirdiği ve kendilerini sağ görüşlü olarak tanımlayan kimselerin alkış tuttuğu bir eylem. Fuhşun sağı solu solmaz, fuhuş fuhuştur. Ancak fuhşa karşı gösterilen tepkinin gerçekleştiriliş biçimiyle ilgili bir sorun var burada. Fuhuş yaptığı iddia edilen kadın bir grup kişi tarafından ulu orta dövülerek ve halka teşhir edilerek cezalandırılıyor. Cezalandırma eylemini gerçekleştiren sol bir grup, alkış tutan sağ kesim, eleştirense sol kesim.

Yazıya konu olan hadisenin kaynağı Halk Cephesi’nin twitter hesabından yapılan şu paylaşım:

https://twitter.com/halk_cephesi/status/490457957424201728

İçerik: “Sarıgazi Demokrasi Cad. Fuhuş pazarlığı yapanlar CEPHELİLER tarafından halka teşhir edilip dövülerek cezalandırıldı.”

Öncelikle burada gerçekleştirilen eylem, her ne şekilde, ne amaçla, ne bahaneyle olursa olsun, bir ŞİDDET eylemidir. Grubun kendisi ise ideolojik bir hareket olmaktan ziyade ahlak zabıtalığı görevini üstlenmiş bir örgüt görünümündedir. Eğer birilerinin para kazanmak için bedenini satmasının önüne geçilmek isteniyorsa, bu şiddetle değil, ancak uygun çözümler üretmekle mümkün olabilir. Amaç insanların bedenini satmak zorunda kalmaması için çözüm üretmek değil de, kısa vadede cezalandırmak ise, bunun muhatabı yasalardır, kolluk kuvvetleridir. Kanunla belirlenmiş organlar haricinde hiçbir kişi, kuruluş, örgüt yargılama veya ceza verme yetkisine sahip değildir. Hukuk devleti ilkesinin kabul edildiği güzide ülkemde hukuksuzca yapılan herhangi bir eylem ise çeşitli kılıflar altında alkış alabiliyor ne yazık ki.

Referans aldığı ideolojiden yola çıkarak faşizme karşı olması gereken bir örgüt faşizmin uygulayıcısı haline gelebiliyor. Bizim sağcımızın da solcumuzun da tek ortak noktası lümpenlikten öteye gidemiyor aslında. Solun devrimciliği buysa, karşı çıktıkları sağ onlara göre daha büyük devrimcidir o halde. Yani demem o ki, sağı da solu da yere batsın. Hangi ideoloji hakim olursa olsun, hangi siyasi parti yönetime geçerse geçsin, eğer Hakk’ı, vicdanı referans almıyorsak, o altına imza attığımız insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları gibi sözleşmeler birer kağıt parçasından öteye gidemiyorsa, hiçbir şey değişmeyecek.

Şurada yazdıklarımdan anlatmak istediğimi anlayamayıp fuhşa destek yazısı olarak nitelendirenler de çıkacaktır. Onlara da diyecek tek söz kalıyor. Şener Şen’in bir filminde dediği gibi; “namuslu böyle olunuyorsa, orospular yaşasın.”

1 thought on “Halk Cephesi’nden fuhuş linçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir