Fareler ve İnsanlar

Fareler_ve_İnsanlar_SteinbeckSteinbeck’in bir eserinin adıdır efendim. Hikayeden biraz uzunca ama romandan da kısadır. Bu tarz edebi eserlere novella da deniyor. Eser, iki çiftlik işçisinin trajik olaylarını konu alıyor. Buraya kadar tamam.

Nerden estiyse aklıma kitabın sakıncalı bulunduğu geldi. Sakıncalı bulan İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Kitap İnceleme Komisyonu üyeleri. Bana sorarsanız evet, gerçekten de kitaptaki karakterler zaman zaman çok bayağı ve saldırgan bir dil kullanıyor. Bir eldiven olayı var mesela, kitabı okuyanlar zaten bilir, okumayanlarsa alsın okusunlar efendim. Sonra karakterin fareyi sıkarak öldürmesi, yumuşak şeylere psikolojik takıntısı, kadının memesi gibi. Bunlar sadece bir örnek, bakış açısına göre örnekler çoğalabilir. Aslında ahlaka aykırı bulunan ne varsa insanların gerçeklerinin yüzüne vurulmasından başka şey değildir. Oscar Wilde ‘insanların ahlaka aykırı dedikleri kitaplar, onlara ayıplarını gösteren kitaplardır’ demiş. 

Ancak benim anlamadığım, dünyada bunları yapan insanlar var oldukça, bunları yazan yazarların suçu ne? Örneğin birileri cinayet işliyor, soykırım yapıyor, tecavüz ediyor, bir başkası bunu yazınca neden suç oluyor. Burada engellenmesi, sansürlenmesi gereken yazar olmamalı. Eğer gayrı ahlaki bir olay var ise, bu fiilleri işleyenlerin önüne geçilebilmelidir. Edebiyatı kısıtlamak özgürlüğü kısıtlamaktır. Özgür edebiyat insanı düşünmeye zorlar. ‘Ben olsam ne yapardım’ sorusunu sordurtur.

İşi daha da ilginç kılansa ülkenin Kültür ve Turizm Bakanı, “Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar’ını, Yunus Emre’nin şiirini sakıncalı bulan bir zihniyet, bu çağda vahimdir!” diyor.

E bi karar verin, hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir