Bilecik Hayvan Barınağı Hadisesi

Bilecik barınağı 2Geçtiğimiz bayram günü tanık olduğum üzücü hadise ve ardından meydana gelen gelişmeler neticesinde konunun geniş yankı uyandırması ve ilgilenenleri bilgilendirmek açısından tarafımdan detaylı bir açıklama yapmak elzem olmuştur. Esasen genel olarak tanık olduğum durum videoda mevcuttur. Ancak gerek telefon, gerekse sosyal medya aracılığıyla bana ulaşmak isteyen değerli hayvan severler, ilgili sivil toplum örgütleri, basın mensupları ve resmi kuruluşlara kısa ve konunun özünü teşkil eden açıklamalar yapmama rağmen halen ulaşmak isteyenlerin devam etmesi, yeterli vaktimin olmayışı ve ayrıca konuyu saptırıp farklı mecralara sürüklemek isteyen, esas amacı farklı kişi ve kuruluşlara fırsat vermemek adına yaşanan hadiseyi aktarıyorum.

15 Ekim 2013 Salı, Kurban Bayramı’nın birinci günü Afyonkarahisar civarında bulunan yavru köpek tarafımızca Afyonkarahisar Belediyesi Hayvan Barınağı’na teslim edilmek istenmiş, ancak yerini tam tespit edemeyişimiz ve bayram ziyareti nedeniyle Bilecik’e yola çıkmış olduğumuzdan Bilecik Belediyesi Hayvan Barınağı’na teslim etmek üzere yanımıza alınmıştır.

Aynı günün gecesine doğru Bilecik’te 155 telefon hattından nereye başvurmamız konusunda bilgi istenmiş olup, 153 numaralı hattan yardım alabileceğimiz bilgisi verilmiştir. 153’ten çıkan görevli hayvan barınağının adresini vermiş ve fakat barınağa gittiğimizde teslim edecek herhangi biri olmaması ve yavru köpeği ortalığa atmak istemediğimizden tekrar 153 aranarak yardım istenmiştir. Telefona çıkan görevli o saatte kimseye ulaşamadığını bildirdiğinden, sabah yetkililere teslim edilmesi hususunda kendisinden yardım istenmiş ve kabul edilmesi üzerine Belediye binasına gidilerek nizamiyedeki görevli kişiye teslim edilmiştir. Yavru köpek ertesi sabah güvenli ellere teslim edilmek üzere bizim nezaretimizde barınağın aracına yerleştirilmiştir.

16 Ekim 2013 Çarşamba, Kurban Bayramı’nın ikinci günü 153 hattı aranarak yavru köpeğin akıbeti sorulmuş, barınağa yerleştirildiği, gerekli müdahalenin yapıldığı ve tedavi altına alındığı bilgisi alınmıştır. Birkaç saat sonra barınağı ziyaret ettiğimizde yavru köpeği göremediğimiz gibi herhangi bir ziyaret emaresine rastlanmamıştır. Barınaktaki hayvanların aç olduğu her halinden belli olduğu gibi, su kaplarındaki suların önceki gün geldiğimizdeki gibi hala simsiyah ve değişmemiş olduğu göze çarpmış, barınak binası ve kafeslerde hiçbir değişiklik olmadığına tanık olunmuştur. 15 Ekim Salı günündeki manzara ne ise 16 Ekim Çarşamba günü karşılaştığımız manzara aynısıdır. Bunun üzerine 153 hattı yine aranarak veterinere ulaşılmak istenmiş, görevlinin isteği üzerine 5-10 dakika sonra tekrar aranarak veterinere ulaşılamadığı ama yavru köpeğin barınağa yerleştirilmiş olmasının lazım olduğu gibi yuvarlak cevaplar alınmıştır. Mevcut durumu kayıt altına alıp belediyenin ilgili birimlerine bilgi vermek üzere çekim yaparken, tesadüf eseri barınaktan uzak bir mesafede ölü halde bir köpek ve hemen yanında önceki gün teslim edilen yavru köpeğin bırakılmış olduğu görülmüştür. Ölmüş olan köpeğin ağzındaki aşırı kurtlanma köpeğin bir müddettir bu halde beklediğine işaret etmektedir. Yavru köpeği sardığım atlet ve gömleğimle yerleştirdiğim kutu içerisinde hiçbir değişiklik olmadan aynen bekliyor olması, herhangi bir müdahale edilmediğini, yalnızca oraya bırakılıp gidildiğini göstermektedir. Bunun üzerine 153 tekrar aranarak durum bildirilmiş ve daha detaylı bilgi verilmesi istenmiş, birbirinden farklı, örtüşmeyen, yuvarlak cevaplar alınması, yetkili başka bir merciye de bayram dolayısıyla ulaşılamayacağının söylenmesi üzerine durum büsbütün içinden çıkılmaz bir hal almış ve kayda alınan video tarafımdan internete yüklenerek, ilgili sivil toplum örgütleri ve basın mensuplarına bilgi verilmiştir.

Öncelikle bilinmesini istediğim hususlar aşağıdaki gibidir:

–          Yavru köpek sırf ortalığa bırakılmak istense, Afyonkarahisar’da saatlerce dolaşıp barınak aranmaz, yanımızda Bilecik’e kadar getirilmez ve Bilecik’te barınağa kadar gittiğimiz halde kimse olmadığından bırakmayıp, belediyeye giderek o sıradaki mevcut görevlilere teslim edilmezdi. Ancak bütün bu uğraşlardan sonra yavru köpeğin güvenli ellerde olduğunu düşünürken hiçbir müdahale edilmeden ortalığa atılmış olmasına şahit olmak takdir edersiniz ki üzücüydü.

–          Hadise doğrudan bir kişiyi veya kuruluşu hedef almayan bir olaylar silsilesidir. Belediye, siyasi parti, konuyla ilgili resmi kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri ve bunların temsilcisi şahısları hedef almak amaçlanmamıştır.

–          Hadisenin yaşanmasına neden olan ve özündeki sorun, belediye çalışanlarının vatandaşı yanıltması, şeffaflığa dayanmayan bir iletişim kurması, görevlerini ifa ederken yeterli bilinç ve sorumluluk duygusuyla hareket etmeyişleridir. Bundan bütün belediye çalışanları anlamı çıkarılmamalıdır, görevini hakkıyla yapmaya ve yardımcı olmaya çalışan görevlileri tenzih ederim.

–          HAYTAP Bilecik Temsilcisi (*) ile yapılan telefon görüşmesinde barınağa bizzat kendisinin gittiği ve hayvanlara yiyeceklerinin verildiği ifade edilmektedir. Kendisi herhangi bir çıkar olmadan gönüllü olarak bu işi yapan bir hayvan sever olduğundan ifadelerinin samimiyetine yürekten inanıyorum. Ancak ben yalnızca mevcut durumu görüntüledim ve tanık olduğum durum videodaki gibidir.

–          Belediye Başkan Yardımcısı, Barınak Veterineri ve HAYTAP Bilecik Temsilcisinin (*) düzenlediği basın toplantısında kendilerine ulaşılmayı tercih edilmemesinin üzüntüsü dile getirilmektedir. Bunu tercih etmeyen vatandaş değildir. Israrla bir veteriner veya başka bir barınak çalışanıyla irtibat kurulmak istenmesine rağmen, doğrudan irtibat sağlanamamış olup, belediye çalışanı kendisinin veterinerle görüştüğünü söyleyerek aracılık yapmayı tercih etmiştir. Belediye çalışanı belki herhangi birine ulaşamayıp, iyi niyetle bizlere görüştüğü bilgisini vererek durumu kurtarmak istemiş de olabilir, ancak vatandaşın yanıltılmaması gerekir.

–          Yine düzenlenen basın toplantısında, belediye başkan yardımcısının, araştırılsa bunun altından bir komplo çıkabileceği iddiası ciddiyetten uzaktır. Haytap İl Temsilcisi(*), Orman ve Su İşleri Müdürlüğü görevlisi, ulaşan basın mensupları, sivil toplum örgütleri ve diğer hayvan sever vatandaşlarla yapılan telefon görüşmeleri ve yazışmalardaki ifadelerden bunun böyle olmadığı apaçık ortadadır. Toplantıda Sn.Sühendan Senger’in iyi niyet vurgusu yapmasına rağmen yaklaşan seçimlerin verdiği refleksle başkan yardımcısı tarafından böyle talihsiz bir ifadeye başvurulduğu kanaatindeyim.

–          Burada esas üzerinde durulması gereken mevcut yasal prosedür ve ilgili mevzuatın uygulanışı ve denetlenmesi esnasında meydana gelen aksaklıkların tespit edilip düzeltilmesi gerektiğidir. Hayvan hakları gibi konular daha çok vicdani hissiyata sahip kişi ve kuruluşlarca gelişme kaydedebildiğinden, bununla ilgili birim çalışanlarının bu konuda daha çok bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

–          Son olarak, yaşanan hadise gerek hayvanlar, gerekse insanlık açısından üzücüdür. Bu hadiseyi fırsat bilip, hadisenin ortaya çıkma nedenlerini göz ardı ederek, olumlu anlamda katkıda bulunmak amacı gütmeyen, konuyu saptırarak farklı amaç ve çıkarlarına malzeme yapmak üzere kullanmaya çalışan kişi ve kuruluşları alenen kınıyor ve daha etik bir çerçevede muhalefet yapmalarını diliyorum.

İlgilenen hayvan severler, sivil toplum örgütleri, basın mensupları ve kamu görevlilerine ilgilerinden ve bu tarz üzücü durumları asgariye indirme çabalarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

Not: * Belediyeye ait resmi sitenin açıklaması ve basında çıkan haberlerde Sühendan Hanım Haytap Bilecik Temsilcisi olarak yer aldığından bu unvanla anılmıştır. Ancak Haytap Temsilcisi Timur Ugan’ın Bilecik’te bir temsilcileri bulunmadığı ve Sühendan hanımın açıklamalarıyla hiçbir ilgilerinin olmadığını bildirmeleri üzerine bu notu ekliyorum. Sn.Timur Ugan’ın açıklaması yazı sonundaki yorum bölümünde mevcuttur.

İlgili Linkler:

http://www.youtube.com/watch?v=Szgz-DT1P2Q

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=559121067474430&id=445932725459932

http://www.yarin11.com/bilecik/barinakta-bayram-drami-h1688.html

http://www.yarin11.com/bilecik/barinak-olayi-bir-komplo-h1730.html

http://www.bilecikhaber.com.tr/haberler_quotbilecik_barinagindaki_hayvanlar_bayram_boyunca_ac_birakildiquot-l-1-sayfa_id-666-id-194068

http://www.bilecikhaber.com.tr/haberler_quotpersonelimizin_kusuru_yokquot-l-1-sayfa_id-666-id-194585

http://www.haberler.com/bilecik-belediyesi-nden-barinakta-olen-kopek-5211957-haberi/

http://haberciniz.biz/bilecik-belediyesinden-barinakta-olen-kopek-aciklamasi-2353993h.htm

http://www.yurtgundemi.com/bilecik-belediyesinden-barinakta-olen-kopek-haberi-5755286.htm

http://www.haberdenhaber.com/bilecik/bilecik-belediyesinden-barinakta-olen-kopek-aciklamasi-h97258.html

http://www.bilecik.bel.tr/yeni/index.php?pg=haberler&hId=1572

http://www.bilecik11.com/haber/4788-barinaktaki-olaylar-iletisim-sikintisindan-kaynaklandi#.UmzMs3Dwn6Q

http://www.telgrafturk.com/haber-bilecik-belediyesinden-barinakta-olen-kopek-aciklamasi-87283.html

http://bilecikhaber.info/haber/bilecik-belediyesi-nden-barinakta-olen-kopek-aciklamasi-1837879.html

http://www.haber3.com/bilecik-belediyesinden-barinakta-olen-kopek-aciklamasi-haberi-2267141h.htm

1 thought on “Bilecik Hayvan Barınağı Hadisesi

  1. Sayın Sertan…Bilecikte HAYTAP temsilcisi yoktur…Adı geçen hanım bildiğimiz kadarıyla bir yerel dernek başkanıdır…Açıklamaları ile hiç bir ilgimiz olmadığını, adımızın niye kullanıldığını bilmediğimizi ifade eder, yazınızda düzeltme yapmanızı rica ederiz…Bildiğiniz gibi biz sizin videonuzu facebook sayfamızda yayınladık ve ilgililer hakkında soruşturma açılmasını talep ettik…Bilgilerinize
    Timur Ugan
    HAYTAP Temsilcisi
    0530 770 92 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir