AKSAM Tiyatro yeni sezon çalışmalarına başladı

aksam-tiyatro-2015-16-oyunculari

Geçtiğimiz sezon Aralık ayında Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği (AKSAM) bünyesinde oluşturulan ve Ocak ayından itibaren çalışmalarına başlayan AKSAM Tiyatro, geç başladığı sezonda iki oyun çıkararak yedi temsil gerçekleştirmiş ve yaklaşık 2bin izleyiciye ulaşarak Afyonkarahisarlı tiyatroseverlerin takdirini toplamıştı. Bu başarısından dolayı emek veren herkesi yürekten kutluyorum.

Bilindiği gibi gönüllülük esasına dayalı olarak faaliyet gösteren topluluğumuzda her yaş ve meslekten oyuncumuz bulunuyor. Tiyatroya gönül vermiş veya bu sanata istekli, hevesli, o büyülü tozu yutmayı göze almış yeni oyuncu adaylarımızı belirlemek üzere 17 Ekim Cumartesi günü seçmelerimizi gerçekleştirdik. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve bol alkışlı başarılı bir sezon diliyorum. Umarım tiyatro sayesinde hem kendimizi eğitirken, hem de izleyenlerimizi mutlu etmeyi başarır ve aynı zamanda sahneden zihinlere bir şeyler aktarabilir ve yüreklere dokunabilirsek ne mutlu bizlere.

19 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirdiğimiz ilk çalışmada, her şeyden ve hatta ekip arkadaşlarımızın kendilerini tanıtmasından bile önce Russell Paradoksu’ndan bahsettim. Adını Bertrand Russell’dan alan bu paradoksu “bir şey ne ise o değildir, ne değilse odur” şeklinde ifade edebiliriz. Varoluşçuluğun kurucusu çağdaş Fransız filozofu J.P.Sartre taş ya da sopa gibi varlıklar için “her ne ise o olduğunu” söyler. Söz konusu taş parçasının şöyle ya da böyle olmak imkânı yoktur; o, ne ise daima odur. Ancak Sartre’a göre de bilinçli bir varlık olan insan, “ne ise o değildir, ne değilse odur”. Buradan hareketle, illa çok iyi bir insan olun demiyorum ama kötü insan olmayın. İlla yüksek ahlak sahibi olun demiyorum ama asla ahlaksız olmayın. İlla çok karakterli olun demiyorum ama asla karaktersiz olmayın. Son olarak kendi ekibimiz adına, gönüllü bir topluluk olarak illa çok iyi oyuncu olmayabiliriz ama kötü oyuncu olmamalıyız. Çünkü bizlere bir değer atfederek o salonu dolduracak olan izleyiciler, kendilerine kötü oyun ve kötü oyunculuk sergilenmeyecek kadar değeri hak ediyorlar. Yine bununla birlikte, o sahne üzerinde kendimize ve yaptığımız işe bir saygımızın olması gerekir.

Amatör bir topluluk olmakla birlikte profesyonel bir bilinç ve disiplinle çalışmalarımızı yapmak üzere çıktığımız bu yolda, bu sezon yine iki oyun hedefiyle toplamda 93 gün ve 287 saatlik bir çalışma planladık. Tecrübeli tecrübesiz içinde tiyatro aşkı olan ekibimizle bunu başaracağımıza ve olumlu neticelerini alacağımıza yürekten inanıyorum. Şimdiden salonu dolduracak olan izleyicilerimizi de heyecanla beklediğimizi belirtmek istiyorum.

AKSAM Tiyatro olarak yeni sezonumuzun açılışını ve emek vermeye gönüllü oyuncularımızı kutlarken, çalışmalarımızın hayırlı olmasını ve bol alkışlı bir sezon olmasını diliyorum.

 

Basında yer alan diğer haberler:

[catlist name=medya-haber]

Sitede yer alan diğer haberler:

[catlist name=site-haber]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir