Afyonkarahisar’da Bu Sezon – Risus Sanat

Risus Sanat (Renkli İmgeler Saati Uygulama Sahnesi Derneği)

3 sene önce Alimoğlu Kültür Sanat Merkezinde topluluk olarak yola çıkan ve geçtiğimiz sene dernekleşerek bir sivil toplum kuruluşu olarak yoluna devam eden Risus Sanat; 3 sezonda 2 dram ve 3 komedi türünde olmak üzere 5 yetişkin oyunu sahnelemeyi başardı. Seyhun Sertan’ın sanat yönetmenliğinde sahnelediği 5 oyunla 28 temsil gerçekleştiren ve 5300 izleyiciye ulaşan Risus Sanat, sivil bir kuruluş olarak bu anlamda Afyonkarahisar’da bir rekor kırdı. 2016/2017 sezonunda Sanat Yönetmeni Seyhun Sertan’a bakanlıktan verilen ödenekle Afyonkarahisar’ın Kültür ve Turizm Bakanlığınca maddi olarak desteklenen ilk ve tek tiyatrosu oldu.

Kısa zamanda büyük başarı yakalayan Risus Sanat, 2017/2018 sanat sezonu için de hazırlıklara ara vermeden devam ediyor. Bu sezon 1 dram ve 1 komedi olmak üzere yine 2 yetişkin oyunuyla seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanan Risus Sanat’ta şu aralar oyuncu seçmeleri heyecanı yaşanıyor.

Sanat Yönetmeni Seyhun Sertan, “Kurulduğumuz günden beri zorluklarla, mücadeleyle ama bütün olumsuzluklara rağmen başarıyla dolu bir üç sezon geçirdik. Prova alanı ve sahne bulmak ayrı sorun. Dekor, kostüm, aksesuar ihtiyaçları ayrı bir sorun. Sponsorluk kavramı henüz ilimizde yerleşmemiş. Geçtiğimiz sezon Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığımız ödenekle ilk defa nefes alıp oyunların ihtiyaçlarını karşılayabildik. Oyunlarımızı Karahisar Gençlik Merkezi ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü işbirliği ile Afyonkarahisar halkına ulaştırma şansı yakalıyoruz. Bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Her şeye rağmen Afyonkarahisar’da tiyatro kültürünün yerleşmeye başladığını ve bir tiyatro izleyicisi oluştuğunu görmek güzel. Geçtiğimiz sezon Risus Sanat olarak bizler 2, Belediye Tiyatromuz 2 ve Kabare Tabure 1 olmak üzere 5 farklı oyun sahnelendi. İlimiz ve Afyonlular için sevindirici bir gelişme.

Toplumca tüm üzücü hadiselerden uzak, gönüllerin ferahlık dolu olduğu bol alkışlı bir sezon temenni ediyorum. Işıklar Sönmesin, Perdeler Kapanmasın!” dedi.

Tiyatro Gazetesi – Ekim/2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir