Ana Sayfa Haber Zekai Ekşi: “Derdimiz Var”

Zekai Ekşi: “Derdimiz Var”

3 dakikada okuyabilirsiniz.
0
0
0

DERDİMİZ VAR

Havalar ısınıyor. İnsanlar sokaklarda daha fazla görünmeye başladı. İnsanların çokça göründüğü bir yer de vardı ki ben de onların arasındaydım. Tiyatro salonu. Tıklım tıklımdı. Ben dahil herkes Yönetmenliğini Seyhun Sertan’ın yaptığı ve Onur Yalçın’ın yazdığı “Hemdert Pürneşe” adlı oyunu izlemeye gelmişti.

Geçen yıl aynı ikilinin (Seyhun SERTAN ve Onur YALÇIN) iki oyununu izleme olanağını bulmuştum ve iki oyun da başarılıydı. İkisini de izlerken keyif almıştım. Benim gibi geçen yıl keyif alanlar çoğunluktaymış ki “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diyerek salonu doldurmuşlardı.

Oyunun adı aslında bazı ipuçlarını veriyordu. Oyunda toplumumuzdaki kanayan yaralara (spor, kadın, sosyal medya, uyuşturucu, eğitim ve sanat) temas edildi. Her biri ele alınış ve işleniş yönüyle, canlandırılmasıyla mesajlarını başarıyla ilettiler.

Skeçleri izlerken ve mesajları alırken zihnimde, tiyatro topluma söyleyecek sözü olanlar tarafından yapılmalı tarzında bir düşünce de uyanıyordu. Zaten bunu modern tiyatronun oluşmasında önemli katkıları olan Namık KEMAL bize yıllar öncesinden “Tiyatro faydalı bir eğlencedir.” sözüyle duyurmuştu.

Salonu dolduran seyirciler olarak bugünkü oyunla toplumun sorunlarına bir kez daha odaklanıp onları düşünürken eğlenmeyi de ihmal etmedik.

Velhasıl hem düşündük hem eğlendik. Gerçeklerle yüzleştik. Yüzleşirken hem üzüldük hem de güldük.

Teşekkürler RİSUS SANAT. Teşekkürler emeği geçen tüm oyuncu arkadaşlara. Tabii ki teşekkürler Seyhun SERTAN’a, Onur YALÇIN’a.

Zekai EKŞİ, 09.03.2019

Load More Related Articles
Load More By Seyhun Sertan
Load More In Haber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Haldun Dormen Afyon’da kapalı gişe

Haldun Dormen ve Arena Oyuncuları “Küllerin Arasından” tiyatro oyunu ile Afyonkarahisar’a …