Ana Sayfa Blog Orhan Asena’nın “Öç”ü AKSAM Tiyatro ile sahnede

Orhan Asena’nın “Öç”ü AKSAM Tiyatro ile sahnede

10 dakikada okuyabilirsiniz.
3
0
69

aksam_tiyatroÇalışmaları ilimiz sınırlarını aşan Afyonkarahisar’ın kültür ve sanat kuruluşu AKSAM – Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği’nin sanata en yeni hizmeti AKSAM Tiyatro Topluluğu, 15 Aralık 2014’te sahne heyecanını paylaşmak ve o büyülü tozu yutmak isteyen tiyatro severlerle ilk buluşmasını gerçekleştirdi.

Amatör bir ekiple ama profesyonel bir ruhla yola çıkan AKSAM Tiyatro, bünyesindeki tecrübeli ve tecrübesiz oyuncularla Afyonkarahisarlı izleyiciye tiyatro sanatını sevdirmeyi; Afyonkarahisar’da tiyatro kültürünün yaygınlaşması ve gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Aralık 2014’te temelleri atılan ve oluşumunu halen tamamlama çabası içerisinde olan AKSAM Tiyatro, Ocak 2015 gibi sezona oldukça geç bir tarihte başlamasına rağmen hızla çalışmalara başladı ve çok yakında iki oyunla birden perde diyerek meyvelerini vermeye hazırlanıyor.

İki oyundan biri, Orhan Asena’nın yazdığı buruk güldürü tarzındaki ÖÇ; diğeri ise Dimitri Psathas’ın yazdığı politik komedi YALANCI ARANIYOR adlı oyun.

Bu oyunlardan ilki olan Öç, AKSAM Tiyatro olarak önceliği yerli bir yazara vermek ve toplumsal olarak sorunlarımıza değinen bir oyun sahnelemek amacıyla tercih edildi. Ana tercih sebebi bu olsa da, oyunun seçilmesinde elbette başka yan faktörler de etkili oldu. Tek ekiple kısa zaman içerisinde eşzamanlı bir çalışma yaparak iki oyun çıkarmak elbette kolay olmuyor. Bu nedenle oyuncu sayısı, dekor ihtiyacı ve oyun süresi de göz önünde bulunduruldu. Öç aslında yarım saatlik kısa bir oyun. Fakat oyunun rejisi yapılırken izleyiciye hem biraz daha uzun sunabilmek, hem de bu uzamanın oyunun akışını ve ahengini bozmadan, aynı zamanda izleyicinin zevk alarak, onu sıkmadan sahnelenmesi için çaba gösterildi. Bir ay gibi kısa ama yoğun bir çalışma programıyla hazırlığı devam eden oyunun 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde izleyiciyle buluşması hedefleniyor.

Kalabalık bir kadroya sahip ikinci oyun olan Yalancı Aranıyor ise, yaklaşık iki saatlik bir politik komedi. Hızlı bir tempoyla hazırlığı devam eden ve yakında sahne provalarına geçilecek olan oyunun Nisan ayı ortalarında sahnelenmesi planlanıyor.

AKSAM Tiyatro ekibinde yer alan ve öğrenci, memur, esnaf, emekli gibi her biri birbirinden farklı işler yapan oyuncuların yoğun zaman ve emek harcayarak, işlerinden, eşlerinden, çocuklarından, derslerinden, sınavlarından feragat ederek, çetin hava koşullarında kar kış demeden kısa zaman içerisinde iki farklı oyunla izleyici karşısında olma arzuları ve bunu yaptırabilecek tek güç olan içlerindeki tiyatro sevdası gerçekten takdire değer. Şimdiden kutluyor ve emeklerinin karşılığını alabilmelerini diliyorum. Bol alkış dileklerimle.

Öç hakkında:

Öç; toplumsal bir sorunumuz olarak eğitimsizliği, fırsatçılığı ve bürokrasiyi Hasso, Arzuhalci ve Üniformalı Adam karakterleri üçgeninde ele alıyor. Hasso’nun Arzuhalci karşısında çaresizliği ve Üniformalı Adam karşısında önceleri umutlu ama sonra isyankar tavrı toplumumuzdaki cehalet sorununu, menfaat düşkünlüğünü ve bürokrasinin ne denli ağır işlediğini, işin özü yerine şekilciliğe kaçışını gözler önüne seriyor.

Konusu: Şehmuz Ağa, Hasso’nun karısı Kezzo’yu kaçırır. Hasso karısını geri alabilmek için adalete başvurur. Cahildir ama adalet kapısından umutludur. Karısını almak için uğraşır. Adalet kapısından adalet koparamadığı gibi, geçen yıllar onu karısından daha da uzaklaştırarak kavuşmalarını imkansız hale getirir.

Oyunun Künyesi:

Ekip: AKSAM Tiyatro
Yazan: Orhan Asena
Yönetmen: Seyhun Sertan
Oyuncular: Mehmet Yetere, Onur Yalçın, Mehmet Fidan, Seda Zoravali, Ümit Demir, İsa Kuşkonan
Seslendirme: Mehtap San, Seyhun Sertan, Onur Yalçın, Alev Avcı, Kıymet Şen
Müzik Seçimi: Seyhun Sertan, Onur Yalçın
Kostüm Tasarımı: Onur Yalçın
Işık Kumanda: Burak Demirörs

Orhan Asena hakkında:

Orhan_Asena1922 Diyarbakır doğumlu olan Orhan Asena, ilk ve orta öğrenimini yine Diyarbakır’da tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezunu olarak Anadolu’da hekimlik yapan yazar, tiyatro eleştirmenlerince Türk tiyatrosunun Shakespeare’i olarak anılmaktadır. Üretken bir yazar olan Orhan Asena, kırkı aşkın sayıda oyun yazmış ve oyunları Türkiye’nin birçok yerinde sahnelenmiştir. Daha çok tarihi konuları ele almakla birlikte, güncel olayların atmosferinden yararlanarak, bunlara çağdaş yorumlar getiren yazarın eserlerinde başkaldırı teması ağır basmış, insanı ve insanın mücadelesini yüceltmeye çalışmıştır. Toplumsal bir taşlama ve yalın bir dil kullanarak insanlığımızın ortak sorunlarına eğilmiş, yüzyıllardır insanlığın en büyük sorunu olan cehalete dikkat çekmiştir. Oyunlarında evrensel ve sosyolojik açılardan insanlık, suç, korku, yalnızlık, güçsüzlük, toplum-önder ilişkisi, hak ve adalet gibi kavramlar egemendir. Genelde sıradan insan yaşamlarından kesitler sunmuş, sıradan erkek ve kadın karakterlere yer vermiştir. Karakterler ak veya kara olarak değil, olumlu ve olumsuz yanlarıyla birlikte verilmiştir. 2001’de Ankara’da vefat eden yazarın anısına, 2002’den itibaren Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından adını taşıyan Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali düzenlenmektedir.

Load More Related Articles
Load More By Seyhun Sertan
 • Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü

  Eleştirel Akıl ve Özgür Düşünceye Sahip Bir Tiyatro Anlayışı Hep Var Olmaya Devam Edecek R…
 • Sanat ve Ahlak

  Toplumlar baş döndürücü bir hızla değişime uğrarken, yeni yetişen jenerasyonların da gelen…
 • Bize katlanmak gerçekten çok zor…

  Suriyeliler gitsin çünkü bize katlanmak gerçekten çok zor… Bu sabah haber sitelerine…
Load More In Blog

3 Yorumlar

 1. Mehmet Yetere

  Şubat 16, 2015 at 10:54 pm

  Yönetmenimiz seyhun sertan ın söylediği gibi kısa zamanda iki oyun çıkarmaya çalışacağız özveri ile çalışıyoruz yüzümüzun akı ile basaranilecegimizi saniyorum şimdiden herkese iyi seyirler dilerim.

  Reply

  • dnsm yasemn

   Mart 29, 2015 at 12:28 pm

   Zor koşullar altında harika bir oyun ortaya koydugunuz için tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum. Emeginize,yureginize sağlık…

   Reply

 2. […] Orhan Asena’nın “Öç”ü AKSAM Tiyatro ile sahnede […]

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Haldun Dormen Afyon’da kapalı gişe

Haldun Dormen ve Arena Oyuncuları “Küllerin Arasından” tiyatro oyunu ile Afyonkarahisar’a …