Serüven

1981 Malkara/Tekirdağ doğumlu. İlkokulu Kütahya Cumhuriyet İlkokulu ve Sivas Ziya Gökalp İlkokulu’nda, ortaokulu ise Sivas Lisesi pansiyonunda yatılı olarak Dört Eylül Ortaokulu’nda okudu. Liseyi Adana Özel Gönen Lisesi’nde tamamladı. Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinden mezun oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı eğitimi, Selçuk Üniversitesi’nden Yaratıcı Drama Liderliği ve Eğitmenliği, Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nden Temel Psikoloji, Aile Psikolojisi ve Kişilik Psikolojisi sertifikaları aldı.

Yerel basında gazetecilik, Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli oyunculuk, medikal firmada satış temsilciliği ve tarım sektöründeki özel bir şirkette kalite kontrolü gibi kısa süreli birçok değişik iş yaptı. 2005’te bir Kamu İktisadi Teşebbüsü olan Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye atanarak Yozgat’ta göreve başladı. 2010’da terfi ederek İdari Şef göreviyle Kars’a atandı. 2012’de kısım değiştirerek farklı bir şefliğe yine idari şef olarak Afyon’a tayin oldu. Halen bu görevine devam etmekte olup, memur sendikası işyeri temsilciliğini yapmakta ve aynı zamanda Enerji Bir-Sen Ayfonkarahisar il başkan vekilliği görevini yürütmektedir.

Öğrencilik yıllarında tiyatro, hayatında önemli bir yer edindi. Lisede, Üniversitede, Devlet Tiyatrosu’nda, Atatürk Kültür Merkezi’nde, Halk Eğitim Merkezi’nde, ayrıca çeşitli dernek ve liseler adına tiyatro çalışmaları yaptı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Sivas Sanatsal Faaliyetler Derneği’nin kuruculuğunu ve başkan vekilliğini yaptı. Kendisi ve diğer kurucuların farklı illere dağılması neticesinde dernek uzun ömürlü olamadı. Sonrasında gerek memuriyeti gerekse özel hayatı sebebiyle tiyatrodan uzak kaldı. Kısa bir süre kadın hakları, aile içi şiddet ve sosyal adalet gibi sosyolojik konularda her hafta düzenli olarak radyo programı yaptı. Ancak işlerinin yoğunluğu sebebiyle devam edemeyerek son verdi. Afyonkarahisar’a yerleştikten sonra Belediye Tiyatrosu’na dahil oldu. Bir sezon burada devam ettikten sonra AKSAM (Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği) bünyesinde yetişkin tiyatro topluğunun kuruculuğunu ve yönetmenliğini yaptı. Ardından Risus Sanat (Renkli İmgeler Saati Uygulama Sahnesi)’nin kuruculuğunu yaparak tiyatroya burada devam etme kararı aldı. Halen burada sanat yönetmeni olarak devam etmekte ve bazı kamu kuruluşlarıyla ortaklaşa tiyatro çalışmaları yapmaktadır. Ayrıca aylık süreli ulusal yayın yapan Tiyatro Gazetesi’nin Afyonkarahisar temsilciliğini yapmaktadır.

Kişisel gelişiminin başlangıcı ve dönüm noktası olarak kabul ettiği, hayat akışını bir şekilde etkilemiş ve yön vermiş olduğuna inandığı kişi, kuruluş ve olaylar;

Aslen Sivaslı olan Adanalı eğitimci ve işadamı merhum Nevzat Sıkık, Özel Gönen Lisesi’ndeki her biri birbirinden kıymetli öğretmenlerim, Başbakanlık Kadın ve Aileden sorumlu eski Gen.Müd.Yrd. Gülümser Yavuz ve gerçekten takdire değer insanlar Jean Friedberg Özler ve Lütfiye Görgün. Ayrıca elbette tiyatro ve onun sayesinde kurduğum arkadaşlıklardır.

Seyhun Sertan, ideolojik olarak hümanist bakış açısını benimsemiş, partizan olmayan ve sağ-sol ilgilenmeyen, kendi doğrularına inanan bir kişilik. Din, dil, ırk, renk ayrımını şiddetle reddeder. Düşünce, fikir ve inanç özgürlüğünü savunur. Bu sebeptendir ki içinde bulunduğu zamana ve çevreye göre birbirinden çok farklı ideolojilerle nitelendirilmeye çalışılsa da insan hürriyetine ve haklarına değer veren ve buna paralel olarak ısrarla özgürlükleri savunan biri. Ayrıca insanın diğer tüm canlılar üzerindeki sınırsız tahakkümünü reddeden, hayvan hakları ve ilgili oluşumları destekleyen bir hayvansever.

SAHNE/KAMERA ÇALIŞMALARI

2017 – Empati – Kısa Film (Oyuncu)
2016/2017 – Derya Gülü – Tiyatro Oyunu (Oyuncu – Yönetmen)

2016/2017 – İpekçi Merhum – Tiyatro Oyunu (Oyuncu – Yönetmen)
2016 – Nisan / Son Fasıl – Video Klip (Oyuncu)
2016 – Kadına Şiddete Hayır! – Program (Koordinatör – Konuşmacı)
2015/2016 – Televizyon Cumhuriyeti – Tiyatro Oyunu (Yönetmen)
2016 – İçimdeki İnsan – Sinema Filmi (Oyuncu)
2015 – Aşk – Kısa Film (Oyuncu)
2015 – Bitmeyen İşler – Kısa Film (Oyuncu)
2015 – Devletle Tanışma – Kısa Film (Oyuncu)
2015 – Kıymetini Bilelim – Kısa Film (Oyuncu)
2014/2015 – Yalancı Aranıyor – Tiyatro Oyunu (Oyuncu – Yönetmen)
2014 – Kadın Olmak – Kısa Film (Oyuncu)
2014/2015 – Öç – Tiyatro Oyunu (Yönetmen)
2014 – Viran – Kısa Film (Oyuncu)
2014 – Hisar’ın Kaderi – Web Dizi (Oyuncu)
2014 – Susma – Kısa Film (Oyuncu)
2013/2014 – Karım Balım Peteğim – Tiyatro Oyunu (Oyuncu)
2004 – Pembe Kurdela – Tiyatro Oyunu (Oyuncu – Yönetmen)
2003/2004 – Ceza Kanunu – Tiyatro Oyunu (Yardımcı Yönetmen)
2003/2004 – İpekçi Merhum – Tiyatro Oyunu (Oyuncu)
2002/2003 – Sağırlar Söğüşmesi – Tiyatro Oyunu (Oyuncu)
2001/2002 – Ayakta Durmak İstiyorum – Tiyatro Oyunu (Oyuncu)
1997/1998 – Kurtuluş Mücadelesi – Tiyatro Oyunu (Reji Asistanı)
1996/1997 – Duvarların Ötesi – Tiyatro Oyunu (Oyuncu)
1995/1996 – Uzaklar – Tiyatro Oyunu (Oyuncu)